ACTIVITĂŢI OPŢIONALE

Copiii beneficiază de o gama largă de activităţi opţionale, din toate domeniile de cunoaştere, cu valoare educativă,  dar şi recreativă, tinand cont de cerintele si posibilitatile beneficiarilor :

„ENGLEZA PENTRU CEI MICI „

„INVAT SA CRESC MARE”(Educatie pentru educarea trasaturilor de caracter)

„DANS MODERN „

„SAH „

Suntem deschisi la alte  solicitari si propuneri din partea parintilor .

IMG_8520MISIUNEA GRADINITEI NOASTRE :

q  Asigurarea unui act educational de performanta, care sa contribuie la formarea unei personalitati autonome si creative;

q  Asigurarea accesului la o educatie complexă si echilibrată pentru fiecare copil, indiferent de condiţia socială şi materială, apartenenţa etnică sau religioasă.

q  Insusirea cunostintelor specifice, a valorilor nationale si universale;

q  Educarea copiilor in spiritul respectarii drepturilor si libertatilor fundamentale ale demnitatii umane si tolerantei, al schimbului liber de opinii;

q  Asigurarea parintilor ca educatia copiilor lor se face intr-un mediu sigur, intr-o formare personala permanenta;

VIZIUNEA GRADINITEI NOASTRE:

Trebuie sa  punem  accent pe educaţia timpurie , varstele mici constituind baza personalitatii  iar pentru reusita educationala a copilului e necesar sa fie antrenati “ toti actorii cu care acestia interactioneaza “ : familie –gradinita – comunitate .

Ştim că nu toţi copiii sunt la fel.
Noi, împreună cu familia ta, te călăuzim spre reuşită şi împlinire, căci tu ne reprezinţi.”

Vizam urmatoarele aspecte :

-dezvoltarea individuala a copiilor pe toate planurile ;
-crearea unui climat de munca si invatare stimulativa si creativa ;
-garantarea pregatirii pentru adaptarea la viata sociala ;

IN ANUL SCOLAR 2014-2015  GRADINITA “CODRUTA “ VA OFERA:

Spatiu frumos amenajat organizat in  8 sali de  grupa multifunctionale destinate programului prelungit , dotate cu  mobilier ergonomic , vesel colorat , atractiv , proiectat pentru a fi accesibil copiilor , aparatura electronica  de performanta , seturi de jocuri si jucarii .

Curte amenajata cu aparate de joaca ;

Biblioteca

Cabinet medical

Cabinet de asistenta psiho- pedagogica

Bucatarie

DE COPIII DUMNEAVOASTRA AU GRIJA  :

PERSONAL DIDACTIC: 16 cadre didactice titulare calificate

DIRECTOR

PERSONAL NEDIDACTIC-:1 bucătar, 1 ajutor de bucatar , 8 ingrijitoare

PERSONAL DIDACTIC AUXILIAR : 2 contabili , 1 administrator

CADRU MEDICAL

PSIHOLOG

PROIECTE , PARTENERIATE , CONCURSURI , ACTIVITATI EXTRACURRICULARE EDUCATIVE

•         evenimente sărbătorite în grădiniţă : aniversari,Crăciun, Ziua Mamei, 1 Iunie etc.
  •         carnavaluri tematice (Carnavalul toamnei ,Hallowen , Carnavalul personajelor din povesti,serbari de sfarsit de an  etc.)
  •         VIZITE LA MUZEE , TEATRE (Teatrul musical “ N. Leonard , teatrul De papusi Gulliver , Teatrul dramatic F. Tardini etc) si SPECTACOLE DESTINATE PRESCOLARILOR .
  •         Parteneriat cu Muzeul de Stiinte ale naturii Galati –vizite , lectii interactive , expozitii etc.
  • PROIECT EDUCATIONAL NATIONAL:
  •         ” Cu Europa la joaca…”
  •         PROIECT EDUCATIONAL DE PROMOVAREA  EDUCATIEI  PENTRU SCHIMBARE LA PRESCOLARI-,,CURCUBEUL SCHIMBARII”
  •          PROIECT EDUCATIONAL INTERNATIONAL- “Tim Tim Timmy:
  •         PROIECT EDUCATIONAL LOCAL Gradinita- Biblioteca -“In lumea cartilor “
  •         PROIECT EDUCATIONAL LOCAL Gradinita- Biserica
  •         PROIECT EDUCATIONAL LOCALGradinita- Scoala -” Pas cu pas spre viata de scolar
  •         PARTENERIAT  Gradinita- Familie
  • ” Impreuna pentru binele copiilor “
  •         PROIECT EDUCATIONAL LOCAL
  • Gradinita- Politie -” Circulatia pentru cei mici”
  •         ACTIVITATI DE VOLUNTARIAT –Sa fim mai buni , sa daruim – Fundatia “Impreuna “
  •         PROIECT EDUCATIONAL“ Minte sanatoasa in corp sanatos”-Directia Judeteana de sport Galati
  •         PROIECT EDUCATIONAL INTERNATIONAL – Punti de prietenie – Parteneriat cu unitati de invatamant prescolar din Republica Moldova
  •         PARTICIPAREA LA CONCURSURI DESTINATE PRESCOLARILOR : Europrescolarul , Piciul , Coloram si invatam etc.